WESTERN RESERVE DAIRY GOAT ASSOCIATION

31st WEEKEND OF SHOWS 

Mark these dates for 2015

May 16th and 17th 2015

Geauga County Fairgrounds

14373 N. Cheshire Street, Burton, OH 44021


Judges
Saturday - Christen Adels
Sunday - Anne Mckeever Clagett


Saturday 9:00 a.m. Showmanship followed by Open Senior Doe,

Open Junior Doe, & double ring Open Buck Shows.

Sunday 9:00 a.m. Open Senior Doe and Open Junior Doe


Show Secretary – Glenny Coughenour

Show Chairs – Marcia Keller & Chris Malnar

Downloads

Show Rules

Saturday Doe Classes

Saturday Buck and Sunday Doe Classes

Entry Form page 1

Entry Form page 2

Additional Information

Attention Prospective Buck Entries

$25.00 Cash Drawings

If you enter your buck you will be eligible for a $25.00 drawing.
For every Buck you enter you will receive one ticket per ring entered.

Drawing to be held after the buck shows.


$25.00 Cash Drawings

We will draw a $25.00 cash winner after the Senior Doe show and a $25.00 after Junior Doe show both days

Get a ticket for every Doe you enter on Saturday and SundayJunior Doe show on Saturday and Sunday.

Remember, the more animals you enter the better your chances!


 

2015 WRDGA BREED SPONSORS

SATURDAY – MAY 17

SUNDAY – MAY 18

ALPINE ------- Sudbury HIll - Arthur Keefe, Sudbury, VT
LAMANCHA ------- Wild Wind Farm – Cindy Dahl
NIGERIAN DWARF ------ Goats Do Roam Farm – Tammy Smith
NUBIAN------
SAANEN ------
AOP -- Greencastle Farm – Malnar Family
RECORDED GRADE -------

ALPINE ---- Sudbury HIll - Arthur Keefe, Sudbury, VT
LAMANCHA ------  Hickory's Legacy Farms– Elaine Beekman
NIGERIAN DWARF ------ RHL Farms - Linda Evans
NUBIAN -------
SAANEN ------
AOP------- Flat Land Farm - Glen Housel
RECORDED GRADE ------ Greencastle Farm – Malnar Family

               

 

Showmanship Classes -- 2014 winners

SENIOR

1st Place Senior and Showman of Showman
Kolton Baer, Kinsman, OH

2. Shelby Bostwick, Industry, PA
3. Bethany Brownlee, Prosperity, PA
3. Erica Dahl, Lodi, OH
3. Ryan Evans, Chesterland, OH
3.  Michael Miller, Warren, OH

INTERMEDIATE

1st Place intermediate
Jeremiah Adams, Warren, OH

2. Jessica Burder, Hiram, OH
2. Courtney Hubbard, Cortland, OH

JUNIOR

1st Place Junior
Elisha Michelson, Rome, OH

2. Ashley James, Beloit, OH
3. Brynnae Ables, Ashland, OH
3. Keeton Ables, Ashland, OH
3. Cecilia Keeney, Cortland, OH
3. Jael Michelson, Rome, OH
3. Megan Simmons, Corland, OH
3. Loni Watson, Martinsville, OH

2014 Show Results

 


**A SPECIAL THANK YOU **
FOR THE RETURNING SUPPORT OF THE FOLLOWING LOCAL BUSINESSES

Cash Giveaway Drawings
Made Possible By

Junction Auto Sales
12423 Mayfield Rd.  
Chardon, Ohio  44024   
440-286-6161 
(888) 267-7998
          
      New & pre-owned
      Chrysler-Dodge-Jeep
             

  

 

   

THANK YOU EVERYONE WHO DONATED
TO SUPPORT OUR SHOW THIS YEAR!

 

                              


Location and Directions  

Geauga County Fairgrounds
14373 N Cheshire St
Burton, OH 44021-9574